טורטיקוליס בתינוקות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

זחילת תינוקותטורטיקוליס, או פיתול צוואר, הוא מונח לטיני למצב של 'צוואר מעוות', המופיע בלידה. מצב זה עלול להתרחש עקב מיצוב שגוי ברחם או לאחר לידה קשה, ומתבטא בהטיית ראש התינוק או הפניית צווארו לצד מסוים.

למרות הקושי בהתבוננות בתינוק עם מצב זה, הוא עצמו אינו חש כל כאב כתוצאה מפיתול צווארו, ולמרבית המזל, הבעיה בדרך כלל משתפרת עם שינוי היציבה או תרגילי מתיחה פשוטים הניתנים לביצוע בבית.

מאפייני טורטיקוליס

זהו פיתול צוואר הנפוץ יחסית בקרב תינוקות, בנים ובנות באותה מידה. המצב עלול להתרחש בלידה או להתפתח לאחר שלושה חודשים. רוב הרופאים מאמינים שמצב זה קשור להתכווצויות העובר בתוך הרחם או מיקום לא תקין שלו, כגון במצב עכוז, בו ישבן התינוק פונה לתעלת הלידה. השימוש במלקחיים או מכשירי ואקום במהלך הלידה, מגבירים את הסיכויים להתפתחות טורטיקוליס.

גורמים אלו מפעילים לחצים על צוואר התינוק, וגורמים לו להטות את צד הצוואר מהחלק האחורי של האוזניים לעצם הבריח. לחץ נוסף על צד אחד של הצוואר עשוי לגרום לו להתהדק, ומקשה עליו להפנות או להניע את צווארו. חלק מהתינוקות עם טורטיקוליס סובלים גם מבעיה התפתחותית של מפרק הירך, מצב נוסף הנגרם כתוצאה ממיקום שאינו תקין ברחם, או לידה קשה.

אבחון – בחשד לטורטיקוליס, יש להתייעץ עם הרופא ולבצע בדיקה במהלכה נבדקת אפשרות תנועת הראש של התינוק, ועד כמה הוא מסוגל להניע את צווארו. למרות שטורטיקוליס אינו קשור לבעיות רפואיות אחרות, לעיתים הוא נובע כתוצאה מזיהומים, שברים, תגובות לתרופות מסוימות או השפעות גנטיות כגון תסמונת דאון. יש להתייעץ עם הרופא לגבי כל האפשרויות הנלוות למצב.

טיפול רפואי וביתי בטורטיקוליס

אם נקבעת אבחנה רשמית, הרופא ילמד את ההורים לבצע תרגילי מתיחת צוואר לתינוק בבית, מספר פעמים ביום. תרגילים אלו מסייעים לשחרור הצוואר ההדוק ומחזקים את החולשה בצד השני, עד ליישור צוואר התינוק.

במקרים מסוימים, הרופא ימליץ על טיפול פיזיותרפיה מעמיק יותר. לאחר מספר טיפולי פיזיותרפיה, הרופא יבחן את התינוק אחת לשבועיים או חודש, על מנת לעקוב אחר ההתקדמות. שיטה נוספת לסייע לתינוק למתוח את צווארו היא להקל עליו לסובב את סנטרו לכיוון הכתף של הצד הפגוע, כגון:

תרגילים במהלך ההאכלה – מומלץ להחזיק את הילד כך שיהיה עליו לסובב את סנטרו אל המיקום הנכון.

הצבת העריסה – מומלץ להניחה כך שהתינוק יפנה את סנטרו לכיוון הנכון כשירצה להתבונן בחדר.

פיזור צעצועים וחפצים שונים – יש להניחם כך שהתינוק יאלץ להפנות את ראשו כדי לראות אותם ולשחק עימם.

אם המצב אינו משתפר לאחר מספר חודשים של תרגילי מתיחות בבית, יש להתייעץ עם הרופא על מנת לבדוק אם קיימת בעיה אחרת, או שיהיה צורך בניתוח למתיחת או הארכת שרירי הצוואר.

במקרה בו טורטיקוליס מולד לא נגרם כתוצאה משרירי צוואר פגומים אלא כתוצאה מליקויים בעמוד השדרה הצווארי, הטיפול יתמקד בייצוב ותיקון עמוד השדרה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

המרכז להתפתחות הילד

אתר המרכז להתפתחות הילד הוקם במטרה  להעניק לכם הגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לנושא- התפתחות הילד בגילאים השונים ועד לבגרותו.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן