מהי פיזיותרפיה?

פיזיותרפיה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פיזיותרפיה

פיזיותרפיהפיזיותרפיה היא מקצוע פרא-רפואי שעוסק במערכת התנועה (הכוללת את השלד, השרירים והעצבים). פיזיותרפיסטים עוסקים באבחון של הפרעות תנועתיות, בשיקום יכולת התנועה לאחר פציעה או מחלה, ובמניעה של בעיות תנועתיות שעשויות להתפתח כתוצאה מליקויים התפתחותיים או כתוצאה ממחלה או פציעה.

פיזיותרפיסטים שונים עוסקים בהתמחויות שונות שכולן קשורות למערכת התנועה. יש הבדלים בין תחומי העיסוק של פיזיותרפיסטים המטפלים במבוגרים בעלי ליקויים תנועתיים נרכשים (כלומר, בעקבות מחלות או פציעות), לבין פיזיותרפיסטים העוסקים בעיקר בילדים הסובלים מהפרעות התפתחותיות שונות.

סוגי ההתמחויות בפיזיותרפיה

1. פיזיותרפיה אורתופדית: כהשלמה לטיפול אורתופדי, הפיזיותרפיה האורתופדית עוסקת בשיקום לאחר פציעה (החזרת יכולת התנועה לגפה שבורה, למשל, או שיקום יכולת התנועה לאחר תאונת דרכים).

2. פיזיותרפיה נוירולוגית: שיקום או פיתוח יכולת התנועה שנפגעה בעקבות אירוע מוחי, שיתוק, או כל פגיעה אחרת במערכת העצבים.

3. שיקום נשימתי: גם יכולת הנשימה קשורה למערכת התנועה (של הסרעפת, הצלעות ועוד), ופיזיותרפיסטים מסייעים לסובלים ממחלות ריאות כמו CF או הסתבכות של דלקת ריאות.

4. פיזיותרפיה אצל חולים במחלות שונות: טיפול בבעיות תנועתיות שמאפיינות מחלות שונות כגון סרטן, חולי לב, בריחת שתן, וגיניסמוס וורטיגו.

5. טיפולים התפתחותיים: פיזיותרפיסטים המסייעים באבחון וטיפול בעיכובים התפתחותיים בתחום המוטורי אצל ילדים. למשל, ילדים שלא מתהפכים או שאינם מתחילים ללכת.

6. שיקום היציבה: טיפול בילדים ומתבגרים בעלי הפרעות ביציבה כגון עקמת.

כיצד עובד פיזיותרפיסט?

ראשית, חשוב לציין שפיזיותרפיה לא נחשבת לטיפול "אלטרנטיבי", אלא מדובר במקצוע מדעי, המתחבר למקצועות הרפואה ומשלים את פעולותיהם.

הטיפול הפיזיותרפי אינו חודרני, ואינו כולל (בדרך כלל) שימוש בתרופות או בניתוחים. הפיזיותרפיסט מתאים תרגילים שונים לצרכיו של המטופל, על מנת לעודד את המערכת הפגועה או הבלתי מפותחת לתנועה נכונה, ולהתפתחות או החזרת היכולות הטבעיות שלה.

התרגילים עשויים להיות תרגילים קטנים וחוזרים, כדי לבנות באופן סיסטמתי יכולת של תנועה. במקרים מסויימים, נעשה שימוש במכשירים והתערבויות כגון חימום, טיפול באולטראסאונד ועוד.

איך הטיפול עוזר לבעיות התפתחותיות?

כאשר ילדים סובלים מעיכובים התפתחותיים בתחום המוטורי, יש מקם להפנותם לטיפול אצל פיזיותרפיסט, על מנת שלא יצברו פערים וירכשו יכולת תנועה נורמלית ככל האפשר. פיזיותרפיה לילדים עם עיכוב התפתחותי  הינה חלק חשוב בטיפול בילדים אלו.

פיזיותרפיסטים המטפלים בילדים נעזרים במגוון מכשירים ומשחקים, על מנת לגרום לילדים לבצע תנועות ופעולות שקשות להם, ובכך לעודד את השרירים או השלד להתפתחות. כך למשל, ילד שאינו זוחל, עשוי להיות בעל חגורת כתפיים חלשה. הפיזיותרפיסט יסקרן אותו ויעודד אותו להרים את ראשו מהמזרן, ובכך לחזק את חגורת הכתפיים.

גם כאשר הליקוי ההתפתחותי נובע מליקוי פיזי חמור יותר, שאין אפשרות לתקנו, הטיפול אצל פיזיותרפיסט עשוי להגדיל במידת מה את טווח התנועה והיכולת לשימוש בשרירים, עד רמה מסוימת.

מתי פונים לפיזיותרפיה?

כאשר מדובר בילדים עם לקויים התפתחותיים, ההפניה לפיזיותרפיה במקרה הצורך תעשה על ידי רופא הילדים, או הרופא שמטפל בבעיה ידועה כלשהי של הילד.

כאשר הרופא, או אחות טיפת חלב, שמים לב לעיכוב בהתפתחות המוטורית של הילד, או כאשר מבחינים בעיוות כלשהו (כגון גמישות יתר של המפרקים, או הטייה של הצוואר לצד אחד- טורטיקוליס), מופנה הילד לטיפול פיזיותרפי. ככל שהליקוי נמצא מקודם יותר, והטיפול מתחיל מוקדם יותר, כך הסיכוי להדביק את הפער ולאפשר לילד לרכוש יכולת תנועה מלאה ונורמאלית, גדלים.

יש לציין, כי פיזיותרפיה נמצאת כחלק מהמערך הטיפולי בבתי החולים ובקופות החולים, ובעיקר בכל הקשור להתפתחותם התקינה של ילדים. ניתן לפנות לפיזיותרפיה הן באופן פרטי, והן דרך ביטוחי החובה והביטוחים המשלימים של קופות החולים.

אולי יעניין אותם גם:

דלקת מפרקים בגיל צעיר – כיצד מתמודדים?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

המרכז להתפתחות הילד

אתר המרכז להתפתחות הילד הוקם במטרה  להעניק לכם הגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לנושא- התפתחות הילד בגילאים השונים ועד לבגרותו.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן