שלב התפתחות בתינוקות: התהפכות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

התהפכות בתינוקותכשהתינוק שולט בתנועות ראשו ומתמודד עם ישיבה בכוחות עצמו, הוא לומד גם להתהפך. מיומנות זו מתבטאת בתנועת גלגול משכיבה על הגב, אל הבטן, ולהיפך.

זהו אחד מהצעדים הראשונים של התינוק המאפשרים לו להניע את עצמו ממקום למקום, ותנועה זו מתחילה בדרך כלל כשהוא מבקש לאחוז צעצוע שחמק ממנו או סתם להתקרב אל הוריו.

חלק מהתינוקות מסוגלים להניע את עצמם קדימה ואחורה בגיל שלושה חודשים, אך רוב התינוקות צריכים ששרירי הצוואר והזרוע שלהם יהיו חזקים מספיק לפני שיוכלו להתגלגל, מה שמתרחש בגיל חמישה או שישה חודשים.

התפתחות ההתהפכות

בגיל שלושה חודשים, כשהתינוק מונח על בטנו, הוא מרים גבוה את ראשו וכתפיו, תוך שהוא נאחז בידיו. תנוחה זו מסייעת לו לחזק את השרירים הדרושים לו להתהפכות. בשלב זה הוא עשוי להדהים את הוריו ואף את עצמו כשהוא מתהפך מגבו אל בטנו או להיפך.

בגיל חמישה חודשים התינוק מסוגל להרים את ראשו, ולדחוף את גופו באמצעות זרועותיו, תוך הקשחת הגב כדי להרים את חזהו, לבעוט ברגליו ולהניע את זרועותיו. כל התנועות האלו מסייעות להתפתחות שריריו עד גיל חצי שנה, כשבמהלך תקופה זו הוא לומד להתהפך לשני הכיוונים.

לא כל התינוקות מתפתחים באופן זהה, וחלקם עשויים לדלג על אבן דרך התפתחותית זו ולעבור לישיבה וזחילה. חלקם עשויים לאמץ את ההתהפכות כמצב התנועה העיקרי שלהם. אך כל עוד התינוק ממשיך לצבור מיומנויות חדשות ומגלה עניין בהתמצאות במרחב וחקירת סביבתו, אין מקום לדאגה.

התהפכות ושינה בטוחה

כשהתינוק מתחיל להתהפך, הוא עשוי לבצע תנועה זו גם באמצע הלילה מתוך שינה, והוא ניצב בפני סיכון של מוות בעריסה.

לכן חשוב להקפיד על הנחיות בטיחות השינה הכוללות:

חשיפה למשחקים – מומלץ להניח לתינוק לשחק בצעצועי התפתחות כשהוא ער, כמה שיותר, כך שהוא מפתח את חוזק שרירי צווארו ופלג גופו העליון, המאפשרים לו להתגלגל בצורה בטוחה.

הכנסת התינוק לתוך שק שינה המיועד לתינוקות – מונע התהפכות במהלך השינה.

הנחת התינוק באופן הבטוח ביותר – יש לוודא שרגלי התינוק נוגעות בחלק התחתון של המיטה כדי למנוע ממנו התפתלות מתחת לשמיכות.

מזרן ישר – יש לוודא שהתינוק שוכב ישר על גבו על מזרן שטוח שאינו מוטה או מוגבה.

פנים חשופות – יש לוודא שפני התינוק וראשו נותרים ללא כיסוי, ולהימנע משמיכות צמר, כריות מרובות, מכשולים על העריסה וצעצועים רכים.

מקום לדאגה – אם התינוק אינו מבין כיצד להתהפך עד גיל שישה חודשים, ואינו מגלה כל עניין בהתמצאות במרחב, יש להתייעץ עם הרופא.

תינוקות מפתחים מיומנויות שונות קצת יותר מהר מאחרים, וחלק מהתינוקות אינם מגיעים לשלב ההתהפכות, אך אם הילד אינו עובר לישיבה ואינו מנסה להניע את גופו או לזחול, כנראה שמדובר בבעיה המצדיקה אבחון.

יש לזכור כי פגים עשויים להגיע לאבן דרך התפתחותית מאוחר יותר מתינוקות אחרים בני גילם.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

המרכז להתפתחות הילד

אתר המרכז להתפתחות הילד הוקם במטרה  להעניק לכם הגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לנושא- התפתחות הילד בגילאים השונים ועד לבגרותו.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן