טיפול בתנועה לילדים

טיפול בתנועה לילדים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

טיפול בתנועה לילדים

הילדים נחשבים לפעלתניים מטבעם. מה שרבים לא יודעים הוא שאפשר להשתמש בתכונה הזו למטרות החשובות ביותר שיש, והןטיפול בתנועה לילדים מטרות טיפוליות. בשנים האחרונות טיפול בתנועה לילדים מקבל תשומת לב הולכת וגוברת, על רקע פשטות הביצוע שלו, ההנאה שהילדים מקבלים והתמורות האפשריות שלו עבור הילד ומשפחתו.

כיצד נערך טיפול בתנועה?

טיפול בתנועה (מכונה גם "טיפול במחול") הוא אחת השיטות המרכזיות של טיפול רגשי, ובכוחו לסייע הן לגוף והן לנפש – כולל בכל הנוגע למערכת הגומלין החשובה כל כך ביניהם. נקודת המוצא בטיפול היא שהגוף והחוויה שהאדם חווה בלתי ניתנים להפרדה מהחוויה הרגשית, כך שדרך התנועה והגוף אפשר לבטא את דבר הנפש, בין אם באופן מודע ובין אם באופן בלתי מודע. אחת ההנחות המרכזיות העומדת בבסיס התורה היא שדרך הביטוי התנועתי ניתן להגיע למצב של שינוי התנהגותי ואישי.

טיפולים בתנועה לילדים נעשים באמצעות מטפל בעל הכשרה מתאימה, שאחד התפקידים החשובים שלו הוא לקלוט את המסרים שמעביר הילד, "לתרגם" אותם למילים ובכך לאפשר לילד להבין מה הוא חווה ולבצע עיבוד רגשי. המטפל עשוי להעניק למטופל דגשים שיגדילו את היצע החוויות שהוא מתנסה בהן, כך שיוכל לבטא אותן בדרכים שונות או ליצור את החיבור הנדרש בין הגוף, הנפש והרגש.

מוזיקה ואלמנטים אחרים

המוזיקה מהווה חלק מרכזי מאוד בטיפולים בתנועה, על אחת כמה וכמה במקרה של ילדים, כאשר היא תורמת לדינמיקה של הטיפול ולהפיכתו לחוויה מסוימת עבור הילדים. אולם הטיפול אינו מסתכם בה.
בהרבה מאוד מקרים מוחלט לשלב אביזרים שונים התורמים לממד החוויה ומאפשרים להגדיל את אופני התנועה האפשריים של הילדים, דוגמת כדורים, בדים, גלילים וכן הלאה. אביזרים אלו אף משמשים על תקן מתווכים, המסייעים ליצירת הקשר הישיר ויוצרים תנועה שהילדים אינה תופסים כ"מאיימת" בשום אופן.

היתרונות הטמונים בטיפול בתנועה לילדים

טיפול בתנועה לילדים נחשב לאופציית טיפול יעילה מכמה סיבות עיקריות. ראשית, ואולי מעל הכול, ילדים עשויים בהחלט לאהוב לבצע אותו ולהתמיד בו. זהו טיפול הנעשה בצורה דינמית, אפילו מהנה, באמצעות ריקוד שמושך אינספור בנים ובנות בגיל צעיר. על רקע העובדה שילדים רבים מתנגדים לטיפולים באפיקים המקובלים, דוגמת טיפול פסיכולוגי, מדובר כאן ביתרון משמעותי.
בנוסף לכך, ילדים רבים מתקשים בתקשורת מילולית, ולכן זקוקים לאמצעי המתווך הזה שיסביר מה הם חושבים וכיצד הם יכולים למקסם את ההתנהלות שלהם והבעת החוויות והרגשות. ברור שהדיבור מהווה אף הוא חלק מהטיפול, אולם בניגוד לשיטות אחרות הוא לא מקבל את הפוקוס העיקרי או המרכזי. לכן הטיפול אידיאלי לילדים שמתקשים או לא מעוניינים בטיפולים "כבדים" המבוססים בעיקר על שיחות.

טיפול בתנועה לילדים עשוי להיות יעיל בהתמודדות עם שורה ארוכה של מצבים המאפיינים אותם. בין המצבים שיכולים לקבל מענה הולם במסגרת טיפול בתנועה ניתן למנות בעיות התפתחותיות, הפרעות קשב וריכוז, קושי בוויסות רגשי, חרדות, בעיות חברתיות ועוד. דוגמה לכך היא הצבת הגבולות, אותה ניתן לתרגל באמצעות ההתנהלות של הילד במישור הפיזי – כאשר הוא נע ורוקד – ובהתאם לכך לווסת אותה בצורה מוצלחת גם בפן הרגשי.

אז כיצד מתחילים?

טיפול בתנועה לילדים ניתן לעבור באופנים שונים, לרבות דרך מכונים להתפתחות הילד, מטפלים אישיים וכן הלאה. טיפול נקודתי נמשך לרוב כ-45 דקות, כאשר בדרך כלל נבנית תוכנית בת מספר טיפולים שיכולה להימשך גם חודשים ספורים.
התוכנית נקבעת בהתאם למטרות הטיפול, למצב הנוכחי של הילד ולהעדפות שלו ושל הוריו, כאשר ניתן ואף מומלץ לעקוב אחר ההתקדמות של הילד ולבצע שינויים בתוכנית במידת הצורך.

מקורות ולקריאה נוספת:
How Dance/Movement Therapy Can Help Kids Learn to Regulate Emotions
Children Are Born to Dance! Pediatric Medical Dance/Movement Therapy: The View from Integrative Pediatric Oncology

 

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

המרכז להתפתחות הילד

אתר המרכז להתפתחות הילד הוקם במטרה  להעניק לכם הגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לנושא- התפתחות הילד בגילאים השונים ועד לבגרותו.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן