שיתוק מוחין בילדים

הפרעת ספקטרום אלכוהולי עוברי

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

הפרעת ספקטרום אלכוהולי עוברי

18573800_xxlלילדים עם שיתוק מוחין, ביצוע הצעד הראשון, או הגיית המילה הראשונה אינו קל או טבעי כמו לילדים אחרים. מצב של שיתוק מוחין משפיע על כל ההיבטים בחיי ילד ומשמעותי במיוחד בתהליך התפתחותו.

שיתוק מוחין מאלץ ילדים מסוימים הסובלים מהמצב להתנייד באמצעות כסאות גלגלים ואילו אחרים יכולים ללכת בעזרת קביים או הליכון. במקרים מסוימים, גם איכות הדיבור של הילד מושפעת מכך או שהוא אינו מסוגל לדבר כלל.

הבנת שיתוק מוחין

זהו מצב המשפיע על אלפי תינוקות וילדים מידי שנה, אך למרות הסטיגמה והרתיעה הראשונית של החברה כלפי ילדים אלו, אין מדובר במחלה מדבקת. המונח "מוחין" מעיד על אמצעי מוחי. המונח "שיתוק" פירושו חולשה או בעיה בדרך בה אדם נע.

ילד עם שיתוק מוחין מתקשה לשלוט על שרירי גופו. בדרך כלל המוח משדר לגוף בדיוק מה לעשות ומתי לעשות זאת. אך היות והמחלה משפיעה על תפקוד המוח, בהתאם לחלק המוח המושפע, ילד אינו מסוגל ללכת, לדבר, לאכול או לשחק כפי שרוב הילדים עושים.

אבחון שיתוק מוחין

רופאים המתמחים בטיפול בילדים עם בעיות מוחיות, נוירולוגיות, או תפקוד לקוי של שרירים, בדרך כלל מעורבים באבחון ילד עם שיתוק מוחין. מומחים אלו כוללים נוירולוג ילדים, או רופא המתמחה בבעיות מערכת העצבים והמוח בקרב ילדים.

רופאים נוספים המסייעים לילדים בהתמודדות עם המחלה הם אורתופד ילדים, המטפל בבעיות בעצמות או במפרקים; רופא ילדים התפתחותי, הבוחן את האופן בו הילד גדל או מתפתח בהשוואה לילדים אחרים בני אותו גיל ופיזיותרפיסט לילדים; המסייע לילדים עם מוגבלויות שונות.

לא קיימת בדיקה מיוחדת לאבחון אם הילד סובל משיתוק מוחין. רופאים מורים על צילומי רנטגן ובדיקות דם כדי לברר אם מחלה אחרת של המוח ומערכת העצבים עלולה לגרום לבעיה. כדי לאבחן את המצב, רופאים ממתינים בדרך כלל כדי לראות כיצד הילד מתפתח על מנת לקבוע דיאגנוזה מדויקת.

מקרה של שיתוק מוחין ניתן בדרך כלל לאבחון בגיל שנה וחצי. לדוגמא, אם הילד אינו יושב או הולך בזמן בו רוב הילדים בגילו עושים זאת, יתכן שמדובר בשיתוק מוחין או בבעיה אחרת הגורמת לתהליך ההתפתחות הטבעי להתעכב. רופאים עוקבים אחר התפתחות התינוק מקרוב ומחפשים בעיות עם טונוס שרירים נמוך, כוח, תנועה ורפלקסים.

טיפול בשיתוק מוחין

לילד הסובל מהמצב, הבעיה המוחית לא תחמיר עם התבגרותו. לדוגמא, אם המחלה משפיעה על רגליו, הוא לא יפתח בהמשך בעיות בזרועות או בדיבור, אך כשהמחלה מתבטאת בידיים או ברגליים, המצב עלול להחמיר ולהשפיע על האיברים הפגועים מהמחלה. כלומר, הילד עלול לפתח מצב של עצמות ירכיים הנעות ממקומן הרגיל, או עקמת, שהיא עקמומיות של עמוד השדרה.

מסיבה זו חיוני לקבל טיפול מתאים. ילדים עם שיתוק מוחין עובדים בדרך כלל עם מרפא בעיסוק או מטפל המסייע להם לפתח מיומנויות דוגמת הליכה, ישיבה, בליעה, תנועות פיסיות או שיפור כישורי שפה. יש אף תרופות לטיפול בהתקפים, מהם סובלים חלק מהילדים. תרופות מסוימות מסייעות להרפיית השרירים שאצלם המחלה מתבטאת בטיקים, וילדים אחרים זקוקים לניתוחים מיוחדים על מנת לשמור על גמישות ויישור זרועותיהם או רגליהם.

חיים עם שיתוק מוחין

שיתוק מוחין בדרך כלל אינו עוצר ילדים מללמוד כרגיל בבית הספר, ולהשתתף בפעילויות חברתיות מהנות, אך עליהם לקבל מעט עזרה. הם זקוקים למחשבים על מנת לתקשר, ולכיסאות גלגלים על מנת לנוע.

אך רוב הזמן הם יכולים לעשות דברים רבים אותם ילדים אחרים עושים. הם נחשבים לילדים רגילים לחלוטין, אך הם חווים מספר אתגרים משמעותיים המקשים עליהם לתפקד בחיי היומיום. יותר מכל דבר אחר, מגיעה להם אהבה, וזכותם להשתלב בחברה.

הורים לילדים עם שיתוק מוחין צריכים להתאזר בסבלנות, וכך גם החברה צריכה להתייחס אליהם. אף אחד אינו יכול להבין מה עובר ילד או מבוגר המתמודד עם המחלה, ואם פירוש הדבר שהוא זקוק לזמן נוסף על מנת לבצע פעולות, לדבר או לנוע, יש להבין את פירוש המונח חבר טוב, לסייע לו ולהתייחס אליו באופן שווה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

המרכז להתפתחות הילד

אתר המרכז להתפתחות הילד הוקם במטרה  להעניק לכם הגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לנושא- התפתחות הילד בגילאים השונים ועד לבגרותו.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן