פזילה

פזילה בילדים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פזילה בילדים

פזילה בילדיםכשהעיניים אינן מאוזנות, ועין אחת הופכת לדומיננטית יותר, ניתן לאבחן פזילה. חדות הראייה של העין הבריאה נותרת תקינה, היות והקשר בין העין למוח פועל כראוי.

אך העין החלשה יותר אינה מתמקדת כראוי, והקשר שלה למוח אינו פועל בצורה תקינה. מאמר זה דן בהשלכות פזילה על התפתחות ילדים.

לעתים הפזילה בולטת ביותר, ובמקרים אחרים ניתן להבחין בה רק כשהילד עייף או מתבונן על משהו מקרוב מאוד. ברוב המקרים, ניתן לטפל פזילה בילדים כאשר היא מאובחנת מוקדם. אם הפזילה אינה מטופלת, המוח בסופו של דבר מתעלם מהדימויים החזותיים המתקבלים על ידי העין החלשה. מצב זה נקרא "עין עצלה" או אמבליופיה, ועלול לגרום לטשטוש ראייה, או לראייה כפולה הפוגעת בתפיסת העומק של הילד. בעיות אלו עלולות להיות קבועות אם אינן מטופלות.

התפתחות פזילה בילדים

ילדים עשויים להיוולד עם פזילה או לפתח אותה במהלך הילדות. במקרים רבים, המצב נגרם כתוצאה מבעיה בתפקוד השרירים המשפיע על תנועת העיניים. במקרים אחרים, הפזילה עשויה לעבור במשפחות.

רוב הילדים הסובלים מפזילה מאובחנים בין גיל שנה לגיל ארבע. לעתים רחוקות, ילד עלול לפתח פזילה לאחר גיל שש. אם מצב זה מתרחש, חשוב להתייעץ מיד עם הרופא על מנת לשלול מצבים בריאותיים אחרים.

מהם תסמיני פזילה?

רוב הילדים עם פזילה אינם מתלוננים על בעיות עיניים ואינם מבחינים בשינויי ראייה. ברוב המקרים, בן משפחה, מורה או רופא מבחין שעיני הילד אינן ישרות.

חלק מהילדים עשויים להתלונן על ראייה כפולה, או מתקשים בראייה. בעיות אלו עשויות אף להשפיע על מיומנויות קריאה ולמידה. ילדים צעירים שעדיין אינם מדברים, עשויים לפזול הרבה ולהסתובב או להטות את ראשם מתחך ניסיון לראות ביתר בהירות. אם הילד חווה תסמינים או סימנים אלו, יש לדווח על כך לרופא, ולקבל הפנייה לרופא עיניים במידת הצורך.

אבחון פזילה בילדים

כשעיני הילד אינן מיושרות כראוי במהלך החודשים הראשונים לחייו, זהו מצב נורמאלי. אך כשהתינוק בגיל ארבעה חודשים עד חצי שנה, עיניו צריכות להתיישר.

אם אחת או שתי העיניים ממשיכות להיות לא מאוזנות, ונעות פנימה, החוצה, למעלה או למטה, אפילו פעם אחת, ניתן לאבחן פזילה. בדיקות ראייה מאשרות את אבחון הפזילה.

טיפול בפזילה

ככל שפזילה בילדים מטופלת מוקדם יותר, כך טוב יותר. הסיבה לכך היא קשרים מרכזיים בין צורת העיניים ותפקוד המוח עד גיל שמונה. ככל שהפזילה מטופלת מוקדם יותר, כך טוב יותר, וחשוב שאופטומטריסט יבדוק את הילד כדי לאתר עיכוב התפתחותי ולטפל בו בזמן. הטיפול בפזילה עשוי לכלול משקפיים; טיפול בעיניים; טיפות עיניים; או ניתוח לשרירי העין.

לעתים מספיק להרכיב משקפיים כדי ליישר את העיניים. אם טיפול זה אינו מספיק, הילד יכול לקבל רטייה להרכבה על העין הפגועה, בה עליו להשתמש למשך מספר שעות ביום. הרטייה מאפשרת לעין החלשה לתפקד טוב יותר. עם הזמן, שרירי העין החלשה מתחזקים.

הסתגלות ילדים לטיפול בעזרי פזילה

תינוק או פעוט עשויים להתקשות להתרגל לרטייה, והטיפול בהם מאתגר, אך רוב הילדים מתרגלים לרטייה, והיא הופכת לחלק משגרת היומיום שלהם. אך לעתים ילדים מסרבים להרכיב את הרטייה, ובמקרים אלו ניתן להשתמש בטיפות עיניים, הנקראות טיפות אטרופין. בדיוק כפי שהרטייה חוסמת את הראייה בעין הישרה, הטיפות מטשטשות זמנית את הראייה בעין זו. בשיטה זו, העין החלשה עובדת קשה יותר, כך ששרירי העין והראייה מתחזקים.

אם טיפול במשקפיים, רטייה או טיפות אטרופין אינם מתקנים את פזילת הילד, ניתוח לשריר העין עשוי להיות נחוץ. הניתוח כרוך בהרפיית או הידוק השרירים שגורמים לעין לנוע. רוב הילדים יכולים לשוב לביתם ביום הניתוח.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

המרכז להתפתחות הילד

אתר המרכז להתפתחות הילד הוקם במטרה  להעניק לכם הגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לנושא- התפתחות הילד בגילאים השונים ועד לבגרותו.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן