איבוד שיער בילדים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

איבוד שיער בילדיםנשירת שיער או התקרחות אינה בעיה של מבוגרים בלבד. גם ילדים סובלים מהתופעה העשויה להיות מפחידה. החדשות הטובות הן שעם אבחון נכון, רוב המקרים ניתנים לטיפול בהצלחה.

גורמים רפואיים לאיבוד שיער בילדים

בקרב רוב הילדים הסובלים מאיבוד שיער במשך למעלה משנתיים, אחד מהמצבים הרפואיים הבאים הוא הגורם, ורופא הילדים או רופא עור מאבחן מצבים אלו לקביעת הטיפול המתאים. כאשר בעיות התפתחותיות אינם הגורם

גזזת

זיהום פטרייתי המתרחש בדרך כלל אצל ילדים ומופיע במספר דרכים אך בעיקר כרצועות שיער מכוסות קשקשים עגולים או סגלגלים. השיער נשבר על פני שטח העור ונראה כמו נקודות שחורות על הקרקפת.

אם רופא הילדים חושד במצב זה, בדיקה מיקרוסקופית מאשרת את האבחנה. הטיפול כרוך בתרופות לבליעה הנקבעות באופן אישי לחודשיים. הילד מתבקש אף להשתמש בשמפו נגד פטריות להפחתת הפטרת. היות וגזזת מדבקת, הילד מתבקש להיזהר שלא לשתף חפצים הנוגעים בראש כגון כובעים, ציפיות, מסרקים או מברשות.

אלופציה אראטה

אלופציה אראטה היא מחלה בלתי מדבקת של נשירת שיער הנגרמת כתוצאה מהמערכת החיסונית התוקפת את זקיקי השיער. היא מאופיינת באמצעות הופרע פתאומית של מקבצים עגולים או סגלגלים של נשירת שיער, המותירות עור חלק, ללא שערות שבורות.

אמנם לא קיימת תרופה למצב זה, אך הטיפול עשוי לשלוט על המחלה אצל חלק מהילדים. רבים מהם מצמיחים שוב את השיער בתוך שנה, אך הצמיחה המחודשת בלתי צפויה ושיער רב יאבד שוב. בסביבות חמישה אחוזים מהילדים הסובלים מרמה מתקדמת של המחלה, חווים איבוד שיער על כל הקרקפת. לילדים צעירים, הטיפול כולל בעיקר משחות סטרואידיות חזקות או קרמים לאזורי ההתקרחות. בני נוער עשויים לקבל זריקות סטרואידים לקרקפת. מינוקסידיל משמש לטיפול סטרואידים מקומי.

טריכוטילומניה

נשירת שיער הנגרמת כתוצאה ממשיכה, מריטה, פיתול או שפשוף השיער. אובדן השיער מתרחש במקבצים ומאופיין בשערות שבורות באורכים משתנים, בדרך כלל בצד היד הדומיננטית של הילד. מצב זה עשוי להיגרם כתוצאה מלחץ או חרדה בחיי הילד בבית כגון אובדן סבא או סבתא, לידת אח, גירושין, או גורמים מלחיצים בבית הספר.

אם הורים מבחינים בילד המושך בשיערו, נזיפה לא תועיל, אך ייעוץ יסייע לילד להתמודד עם מקור המתח או החרדה המפעיל את ההרגל, עד לעצירתו. מצב הנקרא התקרחות עקב מתיחה מתרחש כשצמות או קוקו מוחזקים חזק מדי והתוצאה היא אובדן שיער בקו השיער, כולל דלקת לזקיקים באזור הגירוי.

בעיות אנדוקריניות 

חלק מהילדים סובלים מנשירת שיער כתוצאה מבעיית תת בלוטת התריס, המייצרת כמות שאינה מספקת של הורמוני בלוטת התריס הדרושים להסדרת חילוף חומרים.

התמודדות עם איבוד שיער אצל ילדים 

אם נשירת השיער של הילד נגרמת כתוצאה מנזק פיסי, יש לטפל פשוט בשיער ובקרקפת בעדינות לתקופה מסוימת עד שהשיער גדל שוב. אם הרגלי שינה חסרי מנוחה גורמים לבעיה, המצב ישתפר מעצמו כשהילד יתבגר ויירגע במהלך הלילה. אם מחלה גורמת לנשירת השיער של הילד, לא נדרש טיפול אלא להמתין בסבלנות עד שהשיער צומח שוב בחודשים הקרובים.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

המרכז להתפתחות הילד

אתר המרכז להתפתחות הילד הוקם במטרה  להעניק לכם הגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לנושא- התפתחות הילד בגילאים השונים ועד לבגרותו.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן