מהו נסטינג? ולמה הוא פועל לטובת הילדים להורים גרושים?

מהו נסטינג? ולמה הוא פועל לטובת הילדים להורים גרושים?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מהו נסטינג? ולמה הוא פועל לטובת הילדים להורים גרושים?

פירוש המילה נסטינג הוא קינון (מהמילה (NEST. (נסטינג הוא דימוי לקן בטבע, שבו נמצאים הגוזלים וגדלים עד שלומדים לעוף,מהו נסטינג? ולמה הוא פועל לטובת הילדים להורים גרושים? וההורים באים לקן להשגיח עליהם ולהאכילם, כל אחד בתורו).

באופן זהה, המודל של נסטינג מציע הסדר שמיישמים אותו במסגרת גירושין ופירוק התא המשפחתי, והוא מוצע בהליכי גישור.
על פי ההסדר הזה, הילדים נשארים לגור בבית המשפחתי שבו גדלו, וההורים הם אילו אשר עוזבים את הבית, אבל מגיעים אליו לפי תור שנקבע מראש בהסכם הגירושין, וחולקים את מחצית ימי השבוע או כל חלוקה שהיא, עם הילדים בבית. הסדר כזה יכול להיות מקובל כאשר הסדרי זמני השהות הם שווים או קרוב לכך.

מה הם היתרונות של הסכם נסטינג?

 • ההסדר של נסטינג מטיב עם הילדים – ברוב המקרים ילדים סובלים מאוד מגירושי הוריהם. הגירושין ופירוק התא המשפחתי מהווים פעמים רבות טראומה ומשבר נפשי לילדים והם מאשימים את ההורים בכך. בנוסף, הטלטלה בין הדירות של ההורים והשינויים בחייהם משפיעים עליהם. יש מקרים רבים שלגירושין יש השלכות, כך למשל, יש ילדים שמתכנסים בתוך עצמם, הופכים לנרגזים וחסרי סבלנות, סובלים מבעיות של קשב וריכוז, בעיות חברתיות, והישגיהם בלימודים צונחים בעקבות השינויים הדרמטיים. אמנם לא תמיד ניתן למנוע את פירוק התא המשפחתי עם זאת, אפשר להקל על הילדים ולחסוך מהם טלטלה רגשית כתוצאה ממעברי דירות ושינויים אחרים. הנסטינג מאפשר לילדים להשאר באותו מוסד לימודים שהיו רגילים אליו, להמשיך לגור באותה דירת המגורים המוכרת והסביבה המוכרת להם, ולהיות עם אותם החברים והחוגים ופעילות הפנאי. כל אחד מההורים בא לדירה בתורו למספר ימים וגר בה עם הילדים, והשני חוזר לדירה נפרדת, או לדירה אחת שהם חולקים בתורות.
 • הנסטינג הוא הסדר לתקופה זמנית שמאפשר לילדים להתרגל למצב החדש.
 • הנסטינג מונע מהילדים טלטלות רגשיות, מעברים מבית האב לבית האם, ושינויים בשגרה שלהם, בזמן שהתא המשפחתי מתפרק.
 • הנסטינג מאפשר להורים להבין את הקושי של הילדים עקב פירוק המשפחה. באופן זה ניתן לסייע יותר טוב לילדים להתמודד עם גירושי הוריהם.
 • נסטינג מהווה עוגן של יציבות עבור הילדים וחוסך מהם לסבול את אי היציבות שמלווה את הליך הגירושין.
 • חיסכון בהוצאות – להסדר הנסטינג יש פן כלכלי כספי, ובעזרת פתרון יצירתי ומקורי והוא יכול לחסוך בהוצאות במידה ושני ההורים יחלקו בדירה אחת לסירוגין.
 • כמו כן ההורים לא צריכים למצוא דירה גדולה חדשה שתתאים להם ולילדים.
 • נסטינג מאפשר הסתגלות לגירושין – הנסטינג מאפשר מעין הסתגלות לגירושין ולשינויים המשפחתיים. מקנה זמן לילדים להתרגל למצב החדש של המשפחה. הנסטינג עוזר בעיקר לילדים לצלוח את הטראומה והמשבר והקושי הראשוני שמלווה את הליך הגירושין של הוריהם.

האם יש גם חסרונות בהסדר נסטינג?

לצד היתרונות שיש בנסטינג בעיקר לטובת הילדים, יש לתת את הדעת גם לחסרונות כלכליים, ומעשיים:

 • המודל של נסטינג אינו מתאים לכל מצב ולכל אחד. אין ספק שלא פשוט להורים להעביר חפצים ממקום למקום, ולהתנייד מבית לבית.
 • יש שרוצים לעצמם דירה לחוד כך שבסופו של דבר נוצרות 3 דירות : דירה אחת מרכזית משותפת לילדים ודירה לכל אחד מההורים, כך שהמשאבים שיש להשקיע הם גדולים ומבחינה כלכלית זהו הסדר יקר.
 • צריך למצוא 2 דירות עבור בני הזוג או דירה אחת שתשמש את שניהם במעברים בין הדירות.
 • ההורים בכל מקרה צריכים להמשיך ולתחזק את הדירה המשותפת, תוך הבנה ושיתוף פעולה – דבר הכרוך בהשקעה רבה.
 • יש צורך בתקשורת טובה בין הצדדים מאחר וצריך להשתתף יחד (בכל המובנים) בבית שבו גרים הילדים.
 • המודל של נסטינג מוגבל מבחינת הזמנים, הוא נקבע בפרק נפרד מהסכם הגירושין ומהווה מעין פתרון מיידי אבל זמני מאוד לחיים שאחרי הגירושין.

כמה מילים לסיום

אין ספק שמדובר בהסדר מיוחד ומועיל, שמטיב מאוד עם הילדים להתמודד עם משבר הגירושין של הוריהם מצד אחד, אולם מאידך, הוא לא תמיד פשוט ליישום, לא מתאים בכל מצב, ובכל מקרה הוא רק זמני.

מקורות:
גישור גירושין. מיה שפילמן עורך דין ומגשרת. מהו נסטינג ולמי הוא מתאים?

 

אולי יעניין אותך גם:

מזונות ילדים: איך מגיעים להסכמה מבלי לפגוע בהתפתחות התקינה של הילדים?

איך מבשרים לילדים שלנו על גירושין?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

המרכז להתפתחות הילד

אתר המרכז להתפתחות הילד הוקם במטרה  להעניק לכם הגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לנושא- התפתחות הילד בגילאים השונים ועד לבגרותו.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן