הקאות

הקאות אצל ילדים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

הקאות אצל ילדים

הקאות אצל ילדיםמצבים שונים רבים עשויים לגרום לילדים להקיא, כולל מחלות, מתח, ושפעת. אך ברוב המקרים, הקאות נגרמות כתוצאה מדלקת הקיבה והמעיים, או זיהום מערכת העיכול.

שפעת נגרמת כתוצאה מווירוסים נפוצים עימם ילדים באים במגע מדי יום. מלבד הקאות, המחלה עשויה לגרום אף לבחילות ושלשולים.

זיהומים במערכת העיכול – אינם נמשכים זמן רב ונחשבים למשבשי חיים יותר מאשר מסוכנים. אך ילדים, ובעיקר תינוקות, שאינם מסוגלים לספוג מספיק נוזלים וסובלים אף משלשולים, עלולים להתייבש. כלומר, גופם מאבד חומרים מזינים ומים, מה שמוביל למחלה נוספת.

חשוב לשמור על רגיעה

הקאות מפחידות ילדים קטנים וגם את הוריהם, והן מתישות ילדים בכל הגילאים. יש להרגיע את הילד ולמנוע התייבשות, כמפתח להתאוששות מהירה.

הקפדה על מתן נוזלים לילד, בכמות ובזמן הנכון, היא השיטה הטובה ביותר למניעת התייבשות או טיפול באובדן נוזלים קל.

השבת הנוזלים לגוף

כשנוזלים אובדים מהגוף באמצעות הקאות או שלשולים, חשוב להחליפם בהקדם האפשרי. המפתח הוא שתיית כמויות קטנות של נוזלים לעיתים תכופות על מנת להחליף מים וחומרים מזינים אחרים שאבדו. אם ההורים סבורים שהילד נמצא בסיכון להתייבשות, עליהם להתייעץ עם הרופא, המצייד אותם בהוראות פרטניות למתן עירוי נוזלים דרך הפה, ומייעץ לגבי הפתרון הטוב ביותר לילד.

תרופות ללא מרשם לטיפול בבחילות, הקאות ושלשולים אינן מומלצות לתינוקות וילדים. במצבים מסוימים, הרופא עשוי להמליץ על תרופות בחילה או הקאות, אך אלו זמינות באמצעות מרשם בלבד.

טיפים לעירוי נוזלים לתינוקות מגיל לידה עד שנה

אין לתת לתינוק מים פשוטים, אלא אם כן הרופא קבע כך ומציין את המינון. מים רגילים לבד עלולים לשבש את מאזן החומרים המזינים בדם התינוק.

אם התינוק צעיר מגיל חודשיים ומקיא, ולא יורק בלבד, אלא מקיא מה שנראה כמו האכלה שלמה, בכל ההאכלות, יש להתייעץ מיד עם הרופא.

ריפוי תינוקות

אם התינוק מקיא בהנקות בלבד יותר מפעם אחת, יש לקצר את זמן ההנקות בחמד עד עשר דקות בכל פעם, אחת לשעתיים.

הגדילו את כמות הזמן של ההנקות כפי שהתינוק מסוגל לסבול. אם הוא עדיין מקיא בקביעות, התייעצו עם הרופא. לאחר כשמונה שעות ללא הקאות, ניתן לשוב לתזונת ההנקה הרגילה.

תינוקות שניזונים מפורמולה

יש להציע כמות קטנה אך תכופה, כשתי כפיות של תמיסת עירוי נוזלים בלתי מתובלת אחת לרבע שעה עד עשרים דקות, עם כפית או מזרק דרך הפה. תינוקות מעל גיל חצי שנה עשויים שלא לאהוב את הטעם של תמיסה אוראלית רגילה. ניתן לרכוש טיפולי נוזלים בטעם או להוסיף חצי כפית מיץ, לתינוקות מעל גיל חצי שנה בלבד, לכל האכלת תמיסת נוזלים אוראלית שאינה מתובלת.

אם התינוק מסוגל להכיל תמיסת נוזלים במשך למעלה משעתיים מבלי להקיא, ניתן להגדיל בהדרגה את המינון. יש להגביר את המינון בהדרגה במשך היום.

חשיבות המינונים

לעיתים, תינוקות צמאים ביותר ינסו לשתות שפע נוזלים במהירות, אך לא יוכלו לסבול את המינון. יש להימנע מהענקת מינונים יותר מכפי שהתינוק מסוגל לשתות במצב רגיל בישיבה. מינון מוגבר יכביד על הבטן המגורה ויגרום לו להקיא יותר.

כשהתינוק נרגע מההקאות למשך שמונה שעות ומעלה, מתחילים לתת לו נוסחה לאט. מתחילים בקטן, ובהדרגה עובדים עד שגרת האכלה רגילה. אם התינוק כבר אוכל מזונות מוצקים, ניתן להתחיל להאכיל מוצקים בכמויות קטנות שוב. אם הוא אינו מקיא במשך יממה, ניתן לשוב לשגרת ההזנה הרגילה.

מניעת התייבשות בילדים בגילאי שנה עד גיל הנעוריםיש להימנע מחלב ומוצרי חלב, ולתת להם נוזלים צלולים, בכמויות קטנות אחת לרבע שעה. כמות מומלצת בכל פעם יכולה לנוע בין שתי כפיות עד שתי כפות, בהתאם לגיל הילד והכמות אותה הוא מסוגל לסבול ללא הקאות.

 

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

המרכז להתפתחות הילד

אתר המרכז להתפתחות הילד הוקם במטרה  להעניק לכם הגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לנושא- התפתחות הילד בגילאים השונים ועד לבגרותו.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן