היפראקטיביות בילדים – דרכי התמודדות וטיפול

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

ייעוץ חינוכיכשמדובר על היפראקטיביות בילדים, מצב זה עשוי להוות סימן להפרעות קשב וריכוז (ADHD). ילדים הסובלים מהפרעות אלו, מתקשים בשמירה על שקט, ועשויים להיות אימפולסיביים, כלומר, לפעול מבלי לחשוב על התוצאות, עד כדי גרימת פגיעה לעצמם או לאחרים. חלק מהילדים ההיפראקטיביים חווים קשיים בלימודים, ונקלעים לצרות בפעילויות חברתיות.

היפראקטיביות עשויה לגרום לילדים לפעול בדרכים שונות, בהתאם לחומרת המצב. רוב הילדים הסובלים מבעיות קשב והיפראקטיביות, מתקשים בריכוז והקדשת תשומת לב לפרטים או שהם נראים אינם מקשיבים כשמדברים אליהם.

חלקם עשויים אף להתקשות לשבת בשקט בכיתה או להמתין לתורם בכיתה או בפעילויות חברתיות.  הם צועקים את התשובות לפני שילדים אחרים מקבלים הזדמנות להתבטא. הם עשויים להתנועע ללא הרף בכיסאותיהם, מסתובבים הרבה, מדברים יותר מידי או מפריעים לשיחות של אחרים.

המולה ביתית והיפראקטיביות

לעיתים, יותר מידי רעש ופעילות בבית, עשויים להקשות על הילד להירגע. למשל, סכסוכים משפחתיים מרובים כגון טענות ומריבות של ההורים והאחים, עשויים לגרום ללחץ, המתבטא בהתנהגות היפראקטיבית, שיבוש לוחות זמנים והעדר שינה איכותית.

לכן מומלץ לשמור על אווירה רגועה ככל הניתן בבית, ולתזמן פעילויות משפחתיות. לעיתים ילד המתנהג בהיפראקטיביות זקוק למעט זמן שקט קרוב להוריו, ומומלץ להתכרבל איתו על הספה עם שמיכה ולקרוא לו סיפור עד שהוא נרגע.

טיפול בהיפראקטיביות בילדים

ילדים היפראקטיביים זקוקים לטיפול שהוא מעבר לגישות תרופתיות. הם זקוקים לסיוע בלמידת האופן לשינוי התנהגותם. חלקם עשויים אף להזדקק לסיוע בהתמודדות עם רגשות כעס, עצב ודאגה. מטפל או יועץ פסיכולוגי מסייע במצבים אלו.

הוא עובד עם הילדים והוריהם להרכבת תכנית התמודדות, ומספק להורים רעיונות בהם ניתן לנקוט לביצוע שינויים בבית, המועילים לילדים היפראקטיביים. במידת הצורך, הוא מסייע לילדים ללמוד לבנות קשרים חברתיים טובים יותר.

הפסיכולוג עשוי להמליץ על שיטת הרפיה התנהגותית, במהלכה הוא מלמד את הילד כיצד להירגע ולשמור על רגיעה לאורך זמן, באמצעות ביצוע תרגילי נשימות עמוקות והרגעת קבוצות שרירים שונות. הטיפול ההתנהגותי מלמד ילדים והורים להגדיר מטרות, תוך שימוש בשיטת תגמולים המסייעת לילדים להשיג את המטרות שהוגדרו.

גם מורים יכולים לתגמל ילדים היפראקטיביים המפגינים שליטה טובה, כגון יכולת לשבת בשקט במהלך השיעור. הורים יכולים להציע תגמולים בבית במיוחד כשמושגת הקשבה, יכולת השלמת מטלות או מעקב אחר נושאים הדורשים תשומת לב.

ילדים היפראקטיביים יכולים לחוות חיים נורמאליים ומאושרים. המפתח להצלחה הוא הרכבת תכנית טיפול והתמודדות, ועבודת צוות הכולל את הילד, ההורים, המורים, המטפל והרופא, כשכולם עובדים יחד לקראת השגת אותה מטרה.

פעילות גופנית. ילדים עשויים להיות היפראקטיביים כשאינם מקבלים מספיק פעילות גופנית השורפת את האנרגיה שלהם. הורים יכולים לסייע לילדיהם לבצע את התרגילים להם הם זקוקים באמצעות יציאה לטיולים בטבע, הליכה מסביב לשכונה, יציאה לרכיבה על אופניים, משחקי כדור בחצר, או משחקים על שפת הים.

ראו גם:

אבחון ADHD

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

המרכז להתפתחות הילד

אתר המרכז להתפתחות הילד הוקם במטרה  להעניק לכם הגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לנושא- התפתחות הילד בגילאים השונים ועד לבגרותו.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן