הידרותרפיה לטיפול בבעיות התפתחות

הידרותרפיה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

הידרותרפיה

הידרותרפיהבדרך כלל כאשר אנשים סובלים מהפרעות התפתחותיות או נרכשות ביכולת התנועה שלהם, הם נשלחים לטיפול אצל פיזיותרפיסט.

פיזיותרפיה היא מקצוע פרא-רפואי, שעיקר עיסוקו בשיקום ובטיפול במערכת התנועה של האדם. הידרותרפיה היא קרוב משפחה של הפיזיותרפיה, ומטרותיה זהות.

ההבדל העיקרי הוא שהטיפול בהידרותרפיה מתבצע, כפי שנרמז בשמו, בתוך המים.

קודם כל- למה במים?

במים פוחתת השפעת כח הכבידה על הגוף של המטופל, ולכן למעשה נוצרת אפשרות לטפל במערכת התנועה בתנאים שונים מאלה שקיימים בחדר טיפול רגיל, כמעט ללא משקל.

עובדה מהותית זו, מאפשרת למטופלים לבצע תנועות ופעולות שאין שום סיכוי שיצליחו לבצעם מחוץ למים. זה מאפשר להניע את השרירים, לחזק אותם, וללמד אותם כיווני תנועה ואפשרויות חדשות, כפי שאי אפשר לעשות כאשר כח הכבידה מופעל במלואו.

הפחתת כח הכבידה פועלת גם על המפרקים עצמם, כך שישנו פחות לחץ על המפרקים, הם משוחררים יותר לתנועה, וכואבים פחות.

בנוסף על העובדות הפיזיקליות המאפיינות את השהות במים, נראה שיש לכך גם השפעות רגשיות. סביבת המים ואופי הטיפול יוצרים בדרך כלל אווירה רגועה ונינוחה יותר (הכל גם קורה יותר לאט ו"בזרימה").

ילדים באופן ספציפי אוהבים לשהות במים. כך למעשה יוצרים המים הן סביבה נוחה יותר לטיפול בתנועה, והן מקום מרגיע בעל השפעה חיובית על ההיבטים הנפשיים והרגשיים של המטופל.

איך זה מתבצע?

הידרותרפיה מתבצעת בבריכות טיפוליות המיועדות למטרה זו. הבריכה די קטנה, בעומק בו אדם בוגר יכול לעמוד בנוחות, והמים בה מחוממים. מידע על בריכות מתאימות באתר hydrotherapy.co.il

למי מתאים טיפול בהידרותרפיה?

ישנם מגוון של מצבים גופניים בהם הידרותרפיה עשויה להיות טיפול מועיל ומועדף. צורת הטיפול עצמה עשוייה להשתנות, ולכלול טכניקות שונות. נדון להלן בבעיות המאפיינות ילדים בעלי לקויות התפתחותיות שונות:

התפתחות מוטורית: אצל ילדים הסובלים משיתוק, או מטונוס שרירים שאינו תקין, הטיפול במים מאפשר ציפה והתערבויות של המטפל על השרירים שמשחררות אותם, מווסתות את הטונוס ומעלות את יכולת התנועה.

התפתחות רגשית: ישנם ילדים שלא מצליחים לפתח תחושות של עצמאות, מסוגלות, והפרדות מההורים מתוך תחושה של בטחון ושליטה. הידרותרפיה (גם בקבוצות) עוסקת בעידוד של העצמאות ותחושת המסוגלות.

התפתחות כללית: הידרותרפיה מציעה טיפולים לילדים ותינוקות, הן כאלה שסובלים מבעיות התפתחותיות מאובחנות, והן כאלה שאינם סובלים מבעיות כלל, אך הוריהם מעוניינים בטיפול אשר יכווין את ההתפתחות, ישפר את הכישורים המוטוריים, או מצב של פרכוסי ינקות, ויחזק את השרירים והשלד באופן כללי.

מה עושים בטיפול?

ילד שמגיע לטיפול בהידרותרפיה, עשוי להיות בטיפול יחידני או בטיפול קבוצתי, בהתאם ללקות או לגורם שהביא אותו לטיפול.

גם מה שקורה במים תלוי בצרכיו של הילד. חלק מהטיפולים נעשים כאשר הילדים פאסיביים לחלוטין, ורק מונעים במים על ידי המטפל.

המטפל עשוי להעזר במזרונים או בחפצי ציפה אחרים על מנת להציף את הילד, או איברים מסויימים בגופו, כך שהוא יכול לבצע מניפולציות שונות על השרירים או על השלד. במקרים אחרים, או בחלקים אחרים של הטיפול, המטפל עשוי לתת לילד משימות שונות לבצע במים (או מתחת למים).

משימות אלה יכולות להחוות כמשחק עבור הילד, אך הן מונחות על ידי המטפל באופן שישפר את יכולותיו הפיזיות או הרגשיות. כאמור, בתוך המים, פעולות שעשויות להיות קשות, מכאיבות ואפילו בלתי אפשריות עבור הילד, הופכות לקלות ופשוטות, הילד יכול להתאמן עליהן רבות, ובכך להשלים חלק מהפערים ההתפתחותיים שהוא צובר.

לטיפול אחד-על-אחד, לחוויה הנעימה בתוך המים, לרגיעה ולהצלחות, עשוייה להיות השפעה משמעותית ביותר על מצבו הרגשי של הילד, ובכך לעזור לו גם בשיתוף פעולה ובהצלחה בטיפולים אחרים להם הוא זקוק.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

המרכז להתפתחות הילד

אתר המרכז להתפתחות הילד הוקם במטרה  להעניק לכם הגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לנושא- התפתחות הילד בגילאים השונים ועד לבגרותו.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן