הדרכה הורית – מרגישים שאתם זקוקים לעזרה?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

הדרכת הוריםלא לכל אחד מאיתנו אלמנט ההורות מתאים באופן מושלם. אם אתם נמצאים בצומת דרכים וחושבים שאתם הורים כושלים בכך שאתם לא מצליחים להתסדר עם הילד – ברוכים הבאים.

הורים שחשים צורך להשתתף בתכנית הדרכה לרכישת מידע מעמיק לגבי התפתחות הילד שלהם, מקבלים הדרכה המבוססת על טיפול וחמלה לרווחת הילד.

הבנת שלבי ההתפתחות של הילד, הבנת הגורמים להתנהגותו ומה ניתן לעשות על מנת לסייע לתהליך הצמיחה שלו, ככלים המכשירים את הקרקע ליצירת קשר בריא בין ההורה לילד, במשך שנים רבות.

להורים קיים תפקיד מהותי בהתפתחות אופטימאלית ורווחת הילד. גם אם קביעה זו נכונה עבור כל ההורים והילדים, היא רלוונטית במיוחד עבור הורים לילדים עם הפרעות התפתחותיות. הורים אלו זקוקים לכלים להתמודדות עם משימות הורות מאתגרות ביותר, ומוכנים לעשות יותר עבור ילדיהם, אך הם זקוקים לידע.

מאפייני הדרכה הורית

שיטה זו מבוצעת על ידי איש מקצוע מיומן בהדרכת הורים, המלמד את ההורים פעילויות המועברות באמצעות מפגשים קבוצתיים, ביקורי בית ומפגשים עם משפחות. התהליך מספק להורים כישורים המסייעים להם לשפר את תמיכתם בפיתוח הלמידה של ילדיהם.

ילדים מתמודדים עם מגוון מבלבל של בעיות כגון יכולת לקבל החלטות עצמאיות, הפרעות התנהגת, בעיות חברתיות, בעיות בלימודים, ועיכוב בהתפתחות בהשוואה לחברים בני גילם. הדרכה הורית מלמדת הורים להיות מודעים לרגשות ולדעות של ילדיהם, ולא להתכחש להם.

ההורים מקבלים את הייעוץ הרלוונטי, במיוחד כאשר בטיחות הילד או רווחתו מונחת על כף המאזניים, כגון כשהוא סובל מהפרעות התנהגות או בעיות במצב הרוח.  ההורים רוכשים את הכלים להגן על הילדים בתחומים בהם הילדים אינם מסוגלים להתמודד עם מצבים מאתגרים, כגון בריונות בבית הספר, לקויות למידה או הפרעות התפתחותיות שונות.

מסלולי הדרכה הורית

במסגרת ההדרכה ההורית, ההורים רוכשים כלים המנחים אותם להתמודד עם התפתחות ילדיהם בשיטות מורכבות ודינמיות:

ההורים יוזמים מסלולים – הורים המעוניינים לנווט את הפיקוח וההתנהלות עם ילדיהם בגישה עצמאית, מקבלים בהדרכה הורית סיוע המבוסס על העדפותיהם או תצפיותיהם לגבי מאפייני הילד ויכולותיו, כגון התמודדותו בכיתה, חשיפתו לאנשים ומקומות, או רישום הילד לחוגים או שיעורים המסייעים לו בתחומים בהם הוא חלש יותר.

שיטת התגמול – בהדרכה הורית, ההורים לומדים לפתח את התקדמות הילד באמצעות מסלולי עידוד ושבחים, כשהם מסייעים לילד עם חומרים הדרושים לו כגון ציוד, ספרים, קלטות או הדרכה אישית, ובאמצעות הקצאת הזמן הדרוש להתאמן או להשתתף בפעילויות מסוימות.

נקודת המבט של הילד – הדרכת הורים מלמדת את ההורים להבין את עולמו של הילד מתוך נקודת מבטו, ולסייע לו להתרחק ממסלולים שליליים, באמצעות הכנתו להתמודד עם בעיות אפשריות. ההדרכה מאפשרת להם להגיב באופן שקול, מבוקר ובונה, לתחומי התנהלות והתנהגות אותם יוזם הילד.

יעילות הדרכה הורית

בתהליך ההדרכה, ההורים רוכשים כלים שימושיים המסייעים להם לחשוב על התפתחות הילד, ולהבין כיצד ניתן לסייע לו כשהוא נתקל במחסומים, ולהתגבר עליהם באמצעות גישות חיוביות.

קיימות שיטות בהן יכולים הורים לנקוט כדי למנוע מילדיהם להסתבך עם חברה שלילית, להיכנס להריון בגיל הנעורים, או להתדרדר לצריכת סמים או אלכוהול, באמצעות למידת התנהגויות רצויות, כשההורים לומדים כיצד לשמש כמודל חיובי לילד.

חלק מהשיטות הנלמדות בהדרכת הורים מלמדות את ההורים להגיב להתנהגות הילד מתוך קבלה, ניהול משא ומתן, והתנגדות או דחייה, אך באווירה מכילה שאינה שיפוטית. הכלים אותם לומדים ההורים מאפשרים להם להבין את תפקידם המהותי וכיצד הם מסוגלים להשפיע על התפתחות הילד באופן חיובי.

גורמים שונים משפיעים על הצלחת ההדרכה ההורית, וכוללים את תרבות המשפחה, משאבי הכנסותיהם, בני המשפחה האחרים ואיכות יחסי ההורה והילד. מודל הורות חיובית בהדרכה הורית מסייע להצביע על הורות יעילה הכרוכה בהנחיית הילד באופן המבטיח את התפתחותו החיובית.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

המרכז להתפתחות הילד

אתר המרכז להתפתחות הילד הוקם במטרה  להעניק לכם הגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לנושא- התפתחות הילד בגילאים השונים ועד לבגרותו.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן